
TV 2s kommentator Harald Bredeli fulgte Vipers Kristiansand sin suksess på håndballbanen fra kommentatorplass med en fryd.
Så sa det brutalt kjapt stopp. Det har gjort TV-profilen forbannet.
LES OGSÅ: Ødegaard: Dette er verdens beste spiller akkurat nå
Mot slutten av 2024 staket Vipers Kristiansand ut en ny kurs etter at klubben ble «reddet» fra konkurs. To måneder senere meldte klubben seg konkurs igjen.
Vipers vat serie- og cup syv ganger hver.
De vant også Champions League tre sesonger på år rad i 2020/21, 2021/22 og 2022/23.
I podkasten «Kommentatorbua» tar Bredeli et oppgjør med klubbledelsen som ikke avverget skandalen før det var altfor sent.
– Jeg merka at jeg ble uvel og kvalm av å kjøre forbi Aquarama (hjemmebanen til Vipers). Først så fikk jeg den følelsen. Og så ble jeg irritert. Og så ble jeg bare drit forbanna. Drit forbanna!, sier Bredeli.
– At ingen så ting eller dro i den nødbremsen … jeg er så jævla irritert! Selv om styret mener at de gjorde alt og at det ikke var noen sjanse til å drive videre, så klarer jeg ikke å bli kvitt tanken om at de ikke prøvde alt, og ikke jobba godt nok, for å unngå den konkursen, sier Bredeli.
– Hvis det renner ut 2,5 millioner kroner i måneden i klubben – rundt to millioner av det, altså fire femdeler, er lønn til spillere og administrasjon. Og de er konkurstrua hele tida, og du ikke går til spillerne og ber dem gå ned i lønn … da har du ikke gjort jobben din. Da har du «driti» på draget og du har bæsja på leggen. Du er ikke i nærheten av å gjøre det du er valgt til å gjøre, sier Bredeli.
– De kutter ikke lønn til spillerne. De henter ikke inn de kommiterte midlene. Her renner det jo 2,5 millioner kroner ut hver jævla måned!
Bredeli legger til at han har forståelse for at jobben må ha vært svært krevende og at han ikke kjenner til alle detaljer.
Likevel tror han at dersom spillerne hadde blitt spurt om lønnskutt, så hadde de godtatt det.
– Hvis du har sagt at det gjelder noen måneder ut sesongen – selvfølgelig hadde Silje Solberg-Østhassel gjort det. Katrine Lunde og alle de andre småbarnsmødrene også. Ja, du kunne ha mista noen spillere. Men det er jo bedre, sånn som Kolstad, å miste noen spillere enn å miste en klubb.
– Hadde de gått ned i lønn, så hadde du kanskje berga klubben. Det der gjør meg så eitrende forbanna! Og jeg klarer ikke å bli kvitt den følelsen av at dette kunne vært unngått.
LES OGSÅ: Heidi Løke klar for annen håndballnasjon enn Norge
Redaksjonen