LOVENDE: Skeids Luca Høyland i duell med Lillestrøms Félix Vá under 1.divisjonskampen i fotball mellom Skeid og Lillestrøm på Nordre Åsen kunstgress. Foto: Annika Byrde / NTB

Sarpsborg har kjøpt forsvarstalentet Luca Høyland fra Skeid.

20-åringen har signert en kontrakt som gjelder til sommeren 2030.

LES OGSÅ: – Botheim er på vei bort fra Malmö FF

– Det er veldig deilig å være på plass. Jeg er en forsvarsspiller som kan spille både stopper og back, som liker å trykke til i dueller, har god fart og er glad i å ha ballen i beina, sier Høyland til eliteserieklubbens nettsted.

Han har 20 aldersbestemte landskamper for Norge, 16 av dem under Sarpsborg-trener Even Sel. Han var i fjor med i EM-sluttspillet for G19 i Romania og deretter U20-VM i Chile, der han spilte fire av Norges fem kamper.

Høyland kjøpes fri fra kontrakten med Skeid, som han har spilt 60 A-lagskamper for.

Avtalen skulle egentlig fullføres forrige uke, men i den medisinske testen ble det oppdaget en liten strekkskade i hamstringen. Den førte til at overgangen først nå er fullført.

– Luca har en skade som holder ham ute i 3-5 uker. Han fikk den i sin siste kamp for Skeid, men fullførte den likevel. Det sier litt om mentaliteten hans, sier sportssjef Hampus Andersson.

LES OGSÅ: Slik gikk det i Celtic-debuten til Høgh

Redaksjonen

Les også