ASPMYRA: Pyro på stadion før fotballkampen i Champions League mellom Bodø/Glimt og Borussia Dortmund på Aspmyra stadion. Foto: Terje Pedersen / NTB

Etter å ha slått Viking med 3-2 fredag kveld, var det noe helt annet som utspant seg i Bodø dagen derpå.

Bodø/Glimt-styret gikk på kjempesmell og ble nedstemt i det som har vært en betent navnestrid om eget stadionnavn.

LES OGSÅ: Fersk måling: Flere heier på Glimt enn Viking

Bodø/Glimts medlemmer ga et klart nei til å la klubbens nye storstue hete Arctic Arena.

Avgjørelsen ble tatt på et ekstraordinært årsmøte lørdag.

250 avviste Glimt-styrets forslag, mens kun 55 stemte for, skriver Avisa Nordland.

Navnesaken var omstridt i Glimt-kretser før vedtaket.

Flere likte ikke framgangsmåten og reagerte på at klubben bare ville ha et ja eller nei til Arctic Arena som stadionnavn.

Allerede i behandlingen av forretningsordenen til årsmøtet ble det temperatur. Flere medlemmer presset på muligheten for å kunne komme med alternative forslag, skrev Avisa Nordland i sin direkterapportering.

Bodø/Glimt skal etter planen flytte ut av Aspmyra til en ny stadion foran 2028-sesongen.

MÅL:
Bodø/Glimts Andreas Helmersen jubler for sin scoring til 1-o under eliteseriekampen i fotball mellom Bodø/Glimt og HamKam på Aspmyra stadion.
Foto: Mats Torbergsen / NTB

Advarte

Fra talerstolen ble det spurt om Bodø/Glimt trenger et engelsk stadionnavn for å nå ut i verden.

Styreleder Inge Henning Andersen advarte medlemmene om at et nei ville føre til at klubben ikke har en juridisk bindende avtale med PowerOffice som arenasponsor. I så fall måtte Glimt ha gått inn i nye forhandlinger med selskapet og banken for å kunne ferdigstille prosjektet.

– Det kan godt hende Stormyra stadion viser seg å være det beste for klubben om ti år, men nå er det riktige valget Arctic Arena, mente styremedlem Stephan André Skjelvan.

Økte til 1,36 milliarder

Etter planen skal Glimts nye storstue stå klar i desember 2027. Aspmyra har vært klubbens hjemmebane siden 1966.

Lørdag ble det også vedtatt å øke stadionets økonomiske ramme med 100 millioner kroner. Med det er totalen på 1,36 milliarder kroner.

– Vi mener klubben er på et sted hvor vi med trygghet mener at den kan øke den økonomiske rammen, sa daglig leder Frode Thomassen i sin redegjørelse.

LES OGSÅ: – Sarpsborg-sjef sluttkandidat for svensk klubb

Bodø/Glimts Sondre Auklend feirer etter å ha scoret 2-0 målet under kvalifiseringskampen til Champions League mellom Bodø/Glimt og NEC Nijmegen på Aspmyra stadion.
Foto: Mats Torbergsen / NTB

Ole-Jørgen Wiig

Les også