Daniel Job (21) har vært en av de store profilene i OBOS-ligaen denne sesongen. Nå forlater han Kongsvinger etter bare sju måneder i klubben.
Den nigerianske kantspilleren er solgt til MLS-klubben FC Dallas.
Og Kongsvinger får svært godt betalt for 21-åringen.
Ifølge TV 2s opplysninger, gjengitt av danske Tipsbladet, betaler FC Dallas 4,5 millioner euro for Job. Det tilsvarer rundt 50 millioner norske kroner etter dagens valutakurs.
I tillegg kan Kongsvinger få ytterligere rundt 13,5 millioner kroner gjennom bonuser og prosenter ved et eventuelt fremtidig salg.
Det gjør overgangen til det klart største salget i Kongsvingers historie.
Bare sju måneder i Kongsvinger
Det spesielle med Jobs historie er hvor raskt utviklingen har gått.
Så sent som 6. februar ble Job Kongsvinger-spiller. Han kom fra Sarpsborg 08 som en del av avtalen som sendte Noa Williams motsatt vei.
LES OGSÅ: OBOS-profil klar for Eliteserien
21-åringen slo raskt til på Gjemselund.
På 20 kamper leverte kantspilleren åtte scoringer og åtte målgivende pasninger, ifølge Kongsvinger.
Prestasjonene førte til stor interesse både fra Norge og utlandet.
Nå – bare sju måneder etter at han kom til klubben – er han solgt videre til USA.
Knuser salgsrekorden
Overgangssummen er oppsiktsvekkende for en klubb på nivå to i norsk fotball.
Tipsbladet skriver, med henvisning til TV 2, at Kongsvinger får 4,5 millioner euro i selve overgangen.
Til sammenligning var klubbens tidligere rekordsalg Jesper Grundt, som ble solgt til Tromsø.
Tipsbladet beregner den handelen til rundt 6,3 millioner kroner. Den rapporterte grunnsummen for Job er dermed mer enn sju ganger så høy som Kongsvingers tidligere salgsrekord.
Kongsvinger bekrefter ikke overgangssummen, men KIL-sjef Espen Nystuen legger ikke skjul på at det dreier seg om en svært lukrativ avtale.
– I dag er en litt ambivalent dag. Det er selvfølgelig ikke ønskelig å miste en så god spiller og person som Daniel, som vi gjerne skulle beholdt i klubben i hvert fall ut sesongen, sier Nystuen til klubbens nettsider.
Han forklarer at de økonomiske betingelsene til slutt gjorde det vanskelig å si nei.
– Samtidig ble summene så høye, både for KIL og for spilleren, at vi valgte å akseptere det som er en svært god avtale for klubben.
LES OGSÅ: – Rekordsalg i OBOS: Klar for Eliteserieklubb
Flere store klubber viste interesse
Job har vært ettertraktet gjennom sommeren.
FC København skal ha fått et bud på rundt 19 millioner kroner pluss bonuser avslått av Kongsvinger.
21-åringen har også blitt koblet til klubber som Feyenoord og West Ham.
FC Dallas bekrefter selv at det var betydelig europeisk interesse rundt Job.
Klubbens sjefsspeider Leo Baldo mener konkurransen om signaturen sier mye om potensialet hans.
– Når du ser denne typen konkurranse, er det fordi spilleren er spesiell, sier Baldo til FC Dallas’ nettsider.
Klar for MLS
Job har skrevet under på en kontrakt med FC Dallas som gjelder ut 2029/30-sesongen.
MLS-klubben har i tillegg opsjon på ytterligere én sesong.
FC Dallas beskriver Job som en spiller med stor fart, sterke én-mot-én-ferdigheter og betydelig utviklingspotensial.
Job fylte 21 år 26. august og tar dermed et stort steg videre i karrieren etter bare én sesonghalvdel i Kongsvinger.
LES OGSÅ: TV 2: Ruben Alte på vei til ny klubb igjen
Prem Norøm


