TV 2s ekspert Jesper Mathisen har nærmest blitt slått i bakken av Tromsøs nye forsvarsjuvel Abubacarr Sedi Kinteh (18).

18-åringen har tatt Eliteserien med storm.

  

LES OGSÅ: Erling Moe hadde takket ja til denne klubben: Ville vært umulig å si nei

Kinteh var ikke med for Tromsø i løpet av de første fem seriekampene, men med gambieren på laget har TIL vunnet seks av seks kamper.

Det har ført til et byks på tabellen.

Selv om 18-åringen har bare vært noen måneder i Tromsø, har han allerede tiltrukket seg enorm interesse.

I mai fikk TIL et bud på hele 60 millioner kroner på Kinteh fra den tsjekkiske storklubben Slavia Praha. Det ville vært et rekordsalg for Tromsø, men «Gutan» avslo tilbudet.

Og slik Kinteh har prestert for TIL siden mai kommer han etter alle solemerker til å bli tidenes Tromsø-salg.

I søndagens kamp mot Fredrikstad viste Kinteh igjen hva slags ekstremkvaliteter han besitter.

Under Fotballkveld sparte ikke Mathisen på superlativene.

– De har en kar i laget som er så vanvittig god. Det er veldig synd han ikke har norsk pass for da hadde Ståle Solbakken tatt ham ut på landslaget allerede nå.

– Han har en vanvittig fysikk, en balanse og noen tekniske ferdigheter. Han ser ut til å bare leke med motstanderen, skryter Mathisen.

Eksperten tror TIL til slutt vil få en enorm sum for forsvarstalentet.

– Hvis jeg hadde vært i en budrunde med ham, så hadde ikke jeg stoppet før jeg hadde vært på 150 millioner kroner, sier Mathisen.

Kintehs kontrakt med Tromsø har en lengde på fire år.

LES OGSÅ: – Viking med bud på Eliteserie-profil

Ole-Jørgen Wiig

Les også