VIF: Vålerenga-spiss Vidar Örn Kjartansson.

I et intervju med islandske Fotbolti.net forteller tidligere Vålerenga-helten Vidar Örn Kjartansson (35) åpent om alkohol- og spilleavhengighet de siste årene i utlandet – før han i 2024 flyttet hjem til Island og KA Akureyri.

LES OGSÅ: – Rosenborg forbereder seg på et mulig farvel

Islendingen var kjent som en notorisk målscorer og gjorde suksess i Vålerenga i 2014 da han ble toppscorer i Eliteserien med 25 mål på 29 kamper.

Han spilte i flere forskjellige land i løpet av karrieren.

– Rundt covid flyttet familien min, kjæresten og sønnen min, til Island. Jeg var i 30-årene og ble plutselig alene. Livet føltes mindre spennende enn før, og det førte til at jeg begynte å spille og drikke oftere enn tidligere. Jeg mistet litt kontrollen over min egen tilværelse, ble følelsesløs og gikk gjennom mentale utfordringer, sier Kjartansson.

[hfcm id="5"]

Verst var det mot slutten av utenlandsoppholdet, da han spilte i Hellas og Bulgaria.

– Jeg drakk mye øl når laget gikk ut sammen etter seire og lignende. Jeg mistet kontrollen over det jeg gjorde og gjorde ting jeg ikke ville. I ettertid hadde det ikke vært feil å reise hjem til Island allerede da.

Hjem vendte han sommeren 2024 – og da fant han seg selv, både på og utenfor fotballbanen. Siden i fjor har han gått i terapi og fått profesjonell hjelp for avhengigheten.

– Jeg skulle ønske at jeg hadde gjort det tidligere, men jeg er bare 35 år og har mye liv igjen. Bedre sent enn aldri. Jeg anbefaler virkelig å søke hjelp, sier Kjartansson som fortsatt ikke har lagt fotballskoene på hylla.

LES OGSÅ: Forlater gullkampen – klar for ny klubb

Redaksjonen

Les også