SMIL: Zinedine Zidane fra tiden som Real Madrid-trener. / NTB

Etter flere år med venting er det klart.

Zinédine Zidane (54) blir trener for Frankrikes fotballherrer.

LES OGSÅ: RBK mottok bud en halvtime før United-kampen

Zidane er dermed klar for sin første trenerjobb siden han sluttet som Real Madrid-trener i 2021. Den tidligere franske fotballstjernen har en merittert trenerkarriere og vant elleve trofeer i Spania.

Da Zidane tok ordet på pressekonferansen tirsdag, ønsket han først å komme med sin støtte til alle som preges av skogbrannene i Frankrike.

– Mine tanker er med dem. Det er en vanskelig tid for mange familier, sa Zidane.

Deretter gikk han løs på landslagsjobben.

– Det er en drøm som blir virkelighet. Jeg har hatt flere tilbud de siste årene, men sa nei til alle med tanke på denne jobben. Det er det eneste jeg ville etter tiden i Real Madrid. Jeg har gått alle gradene i Frankrike, og det motiverer meg veldig å jobbe med dette laget, sa han.

Kontrakten strekker seg til 2030.

Zidane erstatter Didier Deschamps, som etter VM ga seg som Frankrike-trener etter 14 år i rollen.

Hans første kamper som Frankrike-sjef er borte mot Tyrkia og Belgia i nasjonsligaen i slutten av september. I oktober er Italia motstander i det som blir Zidanes første hjemmekamp på Stade de France i Saint-Denis.

LES OGSÅ: Smell for Molde – kan ha spilt sin siste kamp for klubben

Redaksjonen

Les også