FOR ÅSANE: Trener Eirik Bakke etter 1. divisjonskampen i fotball mellom Lillestrøm og Åsane på Åråsen stadion. Foto: Jonas Been Henriksen / NTB

Åsane fikk nei fra sine to fremste kandidater.

Nå har klubben endelig landet sin nye hovedtrener for 2026-sesongen.

LES OGSÅ: Magnus Wolff Eikrem klar for ny klubb

Åsane fikk en dårlig start på trenerjakten etter nei fra både Erik Huseklepp og Torbjørn Birkelund.

Nå har de oransje ansatt Thomas Lyngbø (37) som klubbens nye hovedtrener.

37-åringen kommer fra jobben som utviklingssjef i Åsane. Det er hans første hovedtrenerjobb for herrer på seniornivå.

Lyngbø har tidligere vært hovedtrener for Fyllingsdalens kvinnelag. Nå blir han erstatteren for Eirik Bakke, som forlot klubben i starten av februar.

– Å få muligheten til å lede Åsane Fotball er et stort ansvar og en enorm motivasjon.

– Klubben har et betydelig potensial, og det finnes mye kvalitet i spillergruppen. Nå handler det om å forsterke identiteten vår og skape et lag som tør å være offensivt, engasjerende og modig, sier Lyngbø i en pressemelding klubben har sendt ut.

LES OGSÅ: OBOS-klubb ydmykes: – Ny trener sier nei til jobben

– Lykke til!

Jonas Grønner, fotballekspert for Bergensavisen, sier Lyngbø trener alle lykkeønskninger han kan få.

Åsane har over tidd hatt store økonomiske problemer, noe som har ført til at de ble tvunget til betydelige kutt i administrasjon og spillertropp.

Med andre ord blir 2026-sesongen trolig en kamp om å unngå nedrykk til 2. divisjon.

– Det er jo bare å ønske Thomas Lyngbø lykke til. Dette har vært en klønete prosess, syns jeg. Det minner litt om da Eirik Horneland ble ansatt som trener for Rosenborg og «alle» visste hvem de hadde spurt før. Men grunnen til at vi må ønske Thomas lykke til er med tanke på den situasjonen Åsane står i, og at utfordringen for klubben er gigantiske, sier Grønner til BA.

Åsane endte i fjor på 12. plass i OBOS-ligaen.

LES OGSÅ: – Fire nøkkelspillere skal med: Da sier Klopp ja til Real Madrid

Ole-Jørgen Wiig

Les også