NORGE: Knut Røhme. Foto: Stian Lysberg Solum / Stian Lysberg Solum / NTB

Den norske terrengsyklisten Knut Røhme har avgitt en dopingprøve med spor av et forbudt stoff. Han erkjenner forholdet, men sier det skyldes en feil fra legen.

Det fremgår av en felles pressemelding fra Norges Cykleforbund og utøveren.

LES OGSÅ: – Rajkovic aktuell for Premier League

Røhme deltok for Norge under OL i Paris i 2024. Prøven viste spor av virkestoffet terbutalin. Det stammer fra en astmamedisin han tok før en EM-konkurranse i august.

– Astmamedisinen, som førte til den positive prøven, ble ved en feil foreskrevet til meg av legen, sier Røhme.

Han oppgir at feilen oppsto da han gjennom Helsenorge ba om en fornyelse av sine vanlige lovlige astmamedisiner, som han har brukt gjennom mange år.

– Jeg ble ikke informert om denne endringen, og jeg var trygg på at jeg brukte mine vanlige medisiner. Jeg har alltid støttet arbeidet for en ren idrett. Jeg har sendt min forklaring til ITA og vil samarbeide fullt og helt med dem som er involvert i saken min, sier Røhme.

Det er Det internasjonale testbyrået (ITA) som behandler saken.

Røhme har gått med på å bli suspendert fra alle idrettskonkurranser i tiden som kommer.

LES OGSÅ: Tidligere LSK-ikon har fått sparken

Redaksjonen

Les også