NASJONALARENAEN: Ullevaal Stadion.

NFF ønsker en ny stadion på Oslo øst med plass til opptil 45.000 tilskuere.

Generalsekretær Karl-Petter Løken bekrefter dialog med Oslo kommune.

LES OGSÅ: Bekrefter: Følger Guardiola ut døra i City

VG omtaler en epost fra generalsekretær i NFF Karl Petter Løken til Oslo kommune. Løken har også kommentert stadionplanene til avisen.

– Vi mener et slikt prosjekt kan bli en viktig katalysator for videre bydelsutvikling, samtidig som det vil bidra til økt turisme, aktivitet og positiv oppmerksomhet for hele området hvor arenaen vil bli liggende, skriver Løken i eposten til Oslo kommune.

Løken forteller at det allerede har vært møter og dialog med kommunen om en mulig plassering for arenaen.

NFFs generalsekretær presiserer at stadionplanene er på et tidlig stadium og gjennomføring vil kreve bred politisk vilje i Oslo, i tillegg til interesse fra næringsliv og samarbeidspartnere.

I eposten til Oslo kommune har NFF vedlagt en illustrasjon med tiltenkt lokasjon i Stovner bydel øst i Oslo.

– Vi ønsket å lufte tanken om å bygge et nytt og større stadion enn Ullevaal for Oslo kommune, sier Løken til VG.

Fotballfeberen har tatt full fyr i Norge etter at nasjonen for første gang siden 1998 klarte å kvalifisere seg til sommerens fotball-VM.

Ullevaal stadion blir regelmessig utsolgt for Norges kamper. Lørdag ble kvinnenes Champions League-finale spilt på arenaen, noe som var gjenstand for kritikk av Barcelona-stjernen Aitana Bonmati.

– Når man er vant til å spille på store stadioner, mener jeg det er et steg tilbake å dra til Norge, sa Barcelona-stjernen like før finalen.

– Vi ønsker også i fremtiden å være arrangør av store enkeltkamper, slik som Champions League-finalen for kvinner sist helg. Med alle arrangementene rundt om i byen var dette noe som frister til gjentagelse, sier Løken til VG.

Ullevaal stadion har vært Norges nasjonalarena i 100 år.

LES OGSÅ: Haaland debuterer som skuespiller i animasjonsfilm

Redaksjonen

Les også