DORtMUND Erling Haaland og Edin Terzic i 2021. / AP

Edin Terzic (43), som i sin tid var hovedtrener for Erling Braut Haaland i Dortmund, har fått i oppdrag å lede Athletic Bilbao fra neste sesong.

LES OGSÅ: – Haikin er sjanseløs på en plass i Norges startellever

Baskerne bekrefter treneransettelsen på sitt nettsted.

Athletic Bilbao har vært på utkikk etter en ny trener siden nåværende sjef Ernesto Valverde fortalte at han kommer til å forlate klubben når kontrakten går ut i juni.

Laget er kjent for å bare ha spillere med tilknytning til Baskerland, der klubben kommer fra, men på trenersiden følges ikke samme praksis.

Terzic har fortid som hovedtrener i Borussia Dortmund, blant annet da han ledet laget ut 2020/21-sesongen, etter avskjedigelsen av Lucien Favre. Da spilte Erling Braut Haaland for tyskerne og bøttet inn med mål i kjent stil under Terzic’ ledelse.

Den påfølgende sesongen gikk Terzic over i rollen som teknisk direktør i klubben, før han på nytt tok over som hovedtrener etter at Marco Rose var ferdig i rollen etter 2021/22-sesongen.

Det ble mye nesten i Terzic’ andre trenerperiode i Dortmund, med 2.-plass i Bundesliga 2022/23 og tap i Champions League-finalen mot Real Madrid sesongen etter, før han ga seg.

LES OGSÅ: Henning Berg overlegen seriemester

Redaksjonen

Les også