STAVANGER: Vikings trener Morten Jensen etter eliteseriekampen i fotball mellom Viking og Hamkam på Lyse arena i Stavanger. Foto: Carina Johansen / NTB

Til helgen starter Vikings tok på å forsvare seriegullet.

Men serieåpningen vil gå uten lagets største juvel.

LES OGSÅ: Kjempenyhet for Haikins Norge-håp

Supertalentet Edvin Austbø (20) mister flere kamper i startfasen av sesongen.

Angriperen sliter med en lyskeskade.

Det bekrefter Viking-trener Morten Jensen til TV 2.

Nå er håpet at Austbø er tilbake banen etter landslagspausen i slutten av mars.

Austbø hadde en enorm høst og var høyst delaktig i Viking enorme seiersrekke som til slutt sørget for seriegull.

– Det er gunstig for ham hvis Bodø/Glimt-kampen blir utsatt. Da rekker han i alle fall den. Han er ikke klar før landslagspausen, men vi håper han er klar etter den, sier Jensen.

GOD: Vikings Edvin Austbø etter 3-0 målet til Peter Christiansen under eliteseriekampen i fotball mellom Viking og Bryne på Lyse arena i Stavanger.
Foto: Carina Johansen / NTB

Utsettelser

Kampen mot Bodø/Glimt er satt opp 11. april, men kan bli flyttet om Glimt tar seg videre i Champions League.

Viking skal møte HamKam og Molde i de første kampene i serien.

18. mars venter et møte med Aalesund i NM-kvartfinalen.

– Det er kjipt. Jeg prøver bare å jobbe på i gymmen og på banen. Det gjelder å være klar når jeg kommer tilbake. Så gjør nok laget det bra uten meg også, sier Austbø til TV 2.

Austbø ble kåret til årets unge spiller i Eliteserien i fjor.

Viking fikk etterpå henvendelser om et mulig salg, men i stedet signerte Austbø en ny kontrakt med siddisene.

LES OGSÅ: Knutsen bekrefter dialog om ny kontrakt for Glimt-stjerne

Ole-Jørgen Wiig

Les også