Isak Newcastle.

Igjen ble store deler av pressekonferansen til Newcastle-manager Eddie Howe brukt til å svare på spørsmål rundt Alexander Isak.

LES OGSÅ: Manchester City med viktig signering

– Dette er en trist situasjon for oss, forteller Howe på pressekonferansen for hjemmemøtet med Liverpool mandag.

Howe bekreftet samtidig at Isak ikke spiller mandagens oppgjør i Premier League. Liverpool skal ha lagt inn et stort bud på svensken tidligere i sommer, som Newcastle avviste blankt.

Tidligere denne uken gikk angriperen ut i sosiale medier om konflikten med klubben.

– Virkeligheten er at det ble gitt løfter, og klubben har lenge visst hvor jeg står. Å late som om disse problemene først har oppstått nå, er misvisende, skrev Isak i et lengre utdrag.

– Når løfter brytes og tilliten forsvinner, kan ikke forholdet fortsette, fortsatte han.

Uheldig inntrykk

Newcastle-ledelsen slo tilbake og avviste kategorisk at det har vært enighet om at svensken fikk forlate klubben.

Howe er lei seg over at dette har blitt en offentlig saga. Han uttalte også at han tror det nærmer seg en slutt på sagaen.

– Ideelt sett burde alt dette vært håndtert ansikt til ansikt med både klubben og spilleren. Jeg er skuffet over at saken har blitt tatt opp offentlig. Det gir et uheldig inntrykk – både av oss som klubb og av Alex, sier Newcastle-treneren.

– Fra klubbens perspektiv følte de at de måtte svare på uttalelsene, men for meg er det bare trist å skulle ty til disse løsningene, fortsetter Howe.

– Han blir ikke en del av troppen denne gangen (mandag). Klubben må handle i Newcastle Uniteds beste interesser. Det vil de gjøre i enhver situasjon. Det ser ut som det går mot slutten, eller det vil ta slutt ganske raskt, sier Howe.

– Må gjøre seg fortjent til tillit

Han er fortsatt interessert i å få 25-åringen tilbake som en del av stallen.

– Min jobb er å ta vare på Alex. Selvfølgelig ønsker vi å få Alex tilbake i laget.

– Tillit er noe man må gjøre seg fortjent til, og det går begge veier, legger han til.

LES OGSÅ: Erklært uønsket i klubben etter første serierunde

Redaksjonen

Les også