Med 4-0-seier i det første oppgjøret mot finske HJK hadde færøyske NSI Runavik et perfekt utgangspunkt i Conference League-kvalifiseringen.

Men Runavik klønet det til fra start, med god hjelp fra en nordmann, og opplevde det ultimate marerittet.

LES OGSÅ: Eliteserieklubb har fått dødsstøtet: – De rykker ned!

Forrige uke tok Runavik en sjokkerende sterk 4-0-seier hjemme mot HJK i det første av to oppgjør.

Storseieren ga Runavik dermed et glimrende utgangspunkt i jakten på avansement i Europa, men i stedet endte det hele i fiasko.

Nedturen startet med et rødt kort til norske Fabian Østigård Ness (26).

Forsvarsspilleren ble utvist etter bare 15 minutter spill – og med ti mann kollapset det færøyske laget.

HJK tok ledelsen bare to minutter senere. I andreomgang var det god natt for gjestene.

Finnene fortsatte å valse over Runavik og hentet inn forspranget ved å score tre mål.

Lagene gikk så til ekstraomganger, men etter bare tre minutter av første ekstraomgang la HJK på til 5-0.

Dermed var det kroken på døra for Europa-eventyret til Runavik.

Laget har flere nordmenn i stallen med spillere som Lars Markmanrud (24), Kevin Jablinski (29) og Henrik Hatlen Osen (24).

Runavik er nummer to i den færøyske toppserien etter 16 kamper.

De er elleve poeng bak Klaksvik.

LES OGSÅ: Johaug bekrefter tilbud: Har sagt ja

Ole-Jørgen Wiig

Les også